news menu leftnews menu right
Oferta edukacyjno - kulturalna w bibliotece w Płazie

Biblioteka w Płazie zaprasza wszystkich czytelników do skorzystania z bogatej oferty zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które będą się odbywały cyklicznie, tak by każdy przychodzący znalazł coś odpowiedniego dla siebie.

Więcej...
Strona główna Zabytki Kapliczki Krzyż i kapliczka Najświętszego Serca Matki Bożej w Wapienniku, ul. Sobieskiego
Krzyż i kapliczka Najświętszego Serca Matki Bożej w Wapienniku, ul. Sobieskiego

Przy drodze z Płazy w kierunku Chrzanowa, po lewej stronie stoi krzyż z wizerunkiem Jezusa Ukrzyżowanego. Do krzyża przymocowana jest oszklona kapliczka szafkowa z figurką Matki Boskiej. Nawet najstarsi mieszkańcy Płazy - Wapiennika nie pamiętają kiedy przy głównej drodze ustawiono kapliczkę. Wszyscy zgodnie twierdzą, że stoi tu od zawsze. W rzeczywistości zaś w roku 1887 uruchomiono w Płazie duży wapiennik, a w dwudziestoleciu międzywojennym wybudowano domy mieszkalne. Być może, że pojawienie się kapliczki związane jest z zasiedleniem tego obszaru, dotychczas pustego.

Początkowo kapliczka przywieszona była do ogromnego drzewa akacjowego. Później, kiedy akacja spróchniała i ze względów bezpieczeństwa należało ją wyciąć, na wniosek ludności ekipa drwali pozostawiła dwumetrowy pień jako postument pod kapliczkę.

Obecnie kapliczka zawieszona jest na wysokim, drewnianym krzyżu. Ciekawa jest historia owego krzyża. Stał on początkowo nieco dalej od drogi na tzw. cmentarzu cholerycznym, gdzie w czasie epidemii zarazy w XIX wieku grzebano zmarłych mieszkańców Płazy. Z powodu ekspansji wyrobiska (kamieniołomu) Zakładu Wapienniczego w Płazie w latach 70-tych XX wieku zaistniała konieczność zlikwidowania cmentarza. W latach 1979-80 cmentarz ostatecznie zlikwidowano, a szczątki zmarłych za zgodą władz kościelnych i sanepidu zostały pochowane we wspólnej mogile na cmentarzu parafialnym w Płazie. Natomiast największy krzyż stojący dotąd pośrodku tego cmentarza, na pamiątkę jego istnienia, ustawiono w sąsiedztwie kapliczki. Potem w 2000 r. umieszczono na nim kapliczkę. Co roku w tym miejscu odprawiane są nabożeństwa majowe. Wcześniej mieszkańcy Wapiennika odświętnie przystrajają kapliczkę, dekorują ją kwiatami i zdobią kolorową bibułą.

Zdjęcie z archiwum Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie

zrobione 20 sierpnia 2013 roku

 

Słowa w Sieci

Polecamy

Miejska Bibliorwka Publiczna w Chrzanowie  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamyplaza24.eu 2010-2016

1649842