news menu leftnews menu right
Oferta edukacyjno - kulturalna w bibliotece w Płazie

Biblioteka w Płazie zaprasza wszystkich czytelników do skorzystania z bogatej oferty zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które będą się odbywały cyklicznie, tak by każdy przychodzący znalazł coś odpowiedniego dla siebie.

Więcej...
Strona główna Zabytki Kapliczki Kapliczka – obelisk z Chrystusem Frasobliwym, pomnik ofiar wypadku autobusowego w miejscu tragedii przy ul. Lipowieckiej
Kapliczka – obelisk z Chrystusem Frasobliwym, pomnik ofiar wypadku autobusowego w miejscu tragedii przy ul. Lipowieckiej

Kapliczka - pomnik znajduje się po prawej stronie drogi wiodącej z Płazy do Wygiełzowa przy ul. Lipowieckiej, naprzeciw skrzyżowania z ul. Górzystą. Usytuowana jest w dużym obniżeniu terenu, nad brzegiem Płazianki, w miejscu gdzie 15 czerwca 1983 roku miał miejsce tragiczny wypadek. Autobus PKS jadący z Chrzanowa został przesunięty przez przyczepę auta ciężarowego jadącego z przeciwka. Pełen pasażerów autobus przewrócił się i stoczył z urwiska aż do płynącej w dole Płazianki. W wyniku wypadku zginęło 9 osób w różnym wieku.

Rodziny ofiar oraz pasażerowie, którzy przeżyli wypadek, na pamiątkę tego tragicznego wydarzenia postawili w 1984 roku kapliczkę.

Pięć lat po wypadku odbyło się uroczyste poświęcenie kapliczki, w którym uczestniczyło pięciu księży z parafii, z których pochodziły ofiary.

Kapliczka ma nowoczesną formę w kształcie siedmiometrowego obelisku zwieńczonego metalową, ażurową wieżyczką, zadaszoną czterospadowym daszkiem z wystającą gałką i iglicą. Z czterech stron pomnika, w ścianach, są wgłębienia w kształcie krzyży. Na obelisku widnieje metalowa pamiątkowa tablica o następującej treści:

W TYM MIEJSCU ZGINĘLI 15 CZERWCA 1983

BARBARA GŁOGOWSKA        LAT 21
MICHAŁ GRUDZIEŃ               LAT 40
WŁADYSŁAW JAWOREK       LAT 60
MARIA KOSO WSKA             LAT 30
MARIA LIKUS                      LAT 45
BOGUSŁAWA MOZGAŁA       LAT 16
STEFANIA SKINDEROWICZ   LAT 45
KAZIMIERA SMOLIK             LAT 38
STANISŁAW SROKA            LAT 47


Zdjęcia z archiwum Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie

zrobione 20 sierpnia 2013 roku

 

Słowa w Sieci

Polecamy

Miejska Bibliorwka Publiczna w Chrzanowie  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamyplaza24.eu 2010-2016

1658674