Święta miodu
Święta miodu
Nieprzerwanie od 2005 roku organizowane są w Płazie Święta Miodu. Organizacja tego typu akcji jest sporym przedsięwzięciem, dlatego też impreza swoją rację bytu zawdzięcza wielu instytucjom m.in.: Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie Filii w Płazie, Szkole Podstawowej w Płazie, Publicznemu Gimnazjum w Płazie, Przedszkolu Samorządowemu, Związkowi Emerytów i Rencistów, ale także wielu osobom prywatnym zaangażowanym w promowanie Płazy.
Kluczowe jest także wsparcie naszych rodzimych pszczelarzy m.in.: Jacka Chrząścika. Malownicza Płaza posiadająca dobre warunki klimatyczne, zdrowe powietrze jest idealnym miejscem do hodowli pszczół oraz wytwarzania ekologicznej żywności.
Świętem Miodu niewątpliwie promujemy nasz region oraz zdrowy styl życia i profilaktykę zdrowotną tak istotną w czasach, gdy żywność produkowana na masową skalę traci swoje naturalne właściwości.
2 października w słoneczne popołudnie płaziańska biblioteka zorganizowała Święto Miodu. Było to już XVI takie święto organizowane w Płazie.
Spotkanie rozpoczęło się od wykładu dietetyka – Elizy Szelest, która opowiedziała o prawidłowym bilansowaniu diety ze szczególnym uwzględnieniem produktów pszczelich. Zebrani goście dowiedzieli się jak jeść miód, aby nie tracił swoich wartości odżywczych, jakie miody dla kogo są wskazane i ile powinno się ich spożywać.
Kolejnym prelegentem był Jacek Chrząścik, który rozpoczął swoje wystąpienie od podkreślenia 15-letniej już tradycji Święta Miodu w Płazie, wspominając zaangażowanie całej społeczności w jego organizację. Potem opowiedział o tym jak wygląda praca pszczelarza, jak należy dbać o pszczoły i co się dzieje w pasiece przez cały rok.
Po wystąpieniach na wszystkich czekał słodki poczęstunek – pierniczki i ciasto, przygotowane przez Panie z Grupy obrzędowo – śpiewaczej „Płazianki”. Uczestnicy mogli zabrać ze sobą przepisy kulinarne na przygotowanie przez Panie słodkości.
W bibliotece prezentowały się także stoiska z miodami i rękodziełem. Pasieka Kamionka przygotowała miód wielokwiatowy, pyłek pszczeli i świeczki z wosku pszczelego. Kolejnym stoiskiem była biżuteria – Kolorowa wyspa, która zaprezentowała bogatą ofertę ręcznie robionej biżuterii w stylu boho. Na stoisku GOHA – pottery można było podziwiać ceramikę – patery, talerze, misy i inne. Powiatowy Dom Pomocy Społecznej prezentował na swoim stoisku domki dla owadów, wyroby ceramiczne i drewniane – wykonane przez mieszkańców. Dodatkowo można było podziwiać obrazy także namalowane przez mieszkańców PDPS w Płazie. Kolejne stoisko należało do Pasieki Krzeszowickiej, która przygotowała duży wybór miodów, pyłków i pierzgi, a także świeczek z wosku pszczelego. Swoje stoisko miała także Apiterapia – Pasieka na Ściegiennego.
W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną Piętnaste Święto Miodu w Płazie odbyło się w inny sposób. Zostało przeprowadzone wspólnie z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Pracowników i Sympatyków Środowiskowych Domów Samopomocy, Powiatowym Domem Pomocy Społecznej w Płazie, Nadwiślańskim Stowarzyszeniem Pszczelarzy ,, Nektar’’ w Porębie Żegoty oraz Pasieką Kamionka. W formie tradycyjnej odbyło się spotkanie z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Płazie, dla których przygotowano "Dobro z Ula dla człowieka- Uloterapia". W Bibliotece w Płazie mieszkańcy mogli obejrzeć wystawę wypożyczoną z wydawnictwa Dwie Siostry pt. "Pszczoły". Natomiast w Internecie zostały opublikowane filmy edukacyjne w cyklu "Co nam dają pszczoły?".
Co nam dają pszczoły? - filmy edukacyjne
Wystawa w Bibliotece w Płazie
W niedzielne popołudnie, 25 sierpnia, w Płazie było miodowo, muzycznie, rozrywkowo i edukacyjnie! Kolejna edycja Święta Miodu połączona została tym razem z Dożynkami Gminnymi. Impreza ta zgromadziła wielu mieszkańców zarówno naszej wioski jak i całej okolicy.
Z tej okazji swoimi talentami chwaliły się płaziańskie przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej oraz mieszkańcy Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Płazie i oczywiście nasze Panie z Grupy Śpiewaczo - Obrzędowej Płazianki. Podczas imprezy przeprowadzono Konkurs na Tradycyjny Wieniec Dożynkowy oraz konkurs wiedzy o miodzie, w którym można było zdobyć atrakcyjne nagrody.
Jak co roku, także tym razem, mieliśmy gości specjalnych: zespół FEDAKI, po którym, do późnych godzin nocnych taneczną biesiadę poprowadził DJ BTS SOUND.
Poza sceną również się działo!
Na stoisku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie dzieci brały udział w konkursie plastycznym i zawodach sportowych. Nagrody ufundował Urząd Miasta w Chrzanowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie. Biblioteka przygotowała również wystawę plenerową pt. Święta Miodu w Płazie.
Jak na miodową akcję przystało, można było nabyć zdrowe, ekologiczne, miodowe produkty oraz artykuły rękodzieła ludowego, natomiast Agnieszka Mandela z Punktu Informacji Turystycznej w Chrzanowie przygotowała dla dzieci zajęcia o kamieniach i skamielinach. Dla spragnionych i głodnych przygotowano stoiska gastronomiczne.
Ponadto można było zobaczyć pokazy strażackie Ochotniczej Straży Pożarnej w Płazie, dzieci bawiły się na dmuchańcach i jeździły kolejką turystyczną z Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo na Jurze.
Święto odbyło się pod honorowym patronatem Roberta Maciaszka Burmistrza Miasta Chrzanowa, a wśród organizatorów wymienić należy: Urząd Miejski w Chrzanowie, Sołtysa i Radę Sołecką w Płazie, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie Filia w Płazie, Pasiekę Kamionka Jacka Chrząścika, Klub Sportowy LKS Tempo Płaza, Grupę Obrzędowo - Śpiewaczą Płazianki, Ochotniczą Straż Pożarną w Płazie, Szkołę Podstawową w Płazie, Przedszkole Samorządowe w Płazie oraz Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Płazie.
Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy oczywiście za rok!
Najsłodsze święto świata za nami! W Płazie trzynastka okazała się tą szczęśliwą - było wesoło, tłumnie i... miodowo! Nawet przelotny deszcz nie zepsuł uczestnikom humoru. 18 sierpnia o godzinie 15.00 ruszyła kolejna odsłona cyklicznego płaziańskiego Święta Miodu.
Działo się wiele - na stoisku biblioteki dzieci brały udział w konkursie plastycznym i quizie wiedzy "miodowej". Najmłodsi za wykonane rysunki dostali atrakcyjne nagrody, a ci którzy wykazali się największą wiedzą na temat miodu, pszczół i pasiek również zostali obdarowani fantastycznymi nagrodami.
W strojach pszczółek wystąpiły dzieci z Przedszkola Samorządowego w Płazie, a także uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Płazie. Czas uświetnili również: zespół teatralno-muzyczny "Kurtyna" z Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Płazie, grupa obrzędowo-śpiewacza "Płazianki" oraz męski zespół śpiewaczy "Bolęcanie". Gościem specjalnym był Mirosław Szołtysek, który poprowadził zabawę w śląskim klimacie, do tego wystąpiło "Wesołe Trio". Do późnych godzin nocnych miodową taneczną biesiadę poproadził DJ Andyllax.
Nie tylko przy scenie można było spędzić czas, dookoła niej rozłożyły się stoiska gastronomiczne, miodowe oraz te z rękodziełem. Ponadto biblioteka zapewniła moc lektur do czytania na sianie.
Dodatkowo można było obejrzeć jak ekologicznie palić w piecach i kotłach w ramach akcji pod hasłem "Niska emisja - wielka sprawa, czym dymi komin sąsiada", finansowanej ze środków gminy Chrzanów, przygotowanej przez organizację "Czyste ogrzewanie".
Święto odbyło się pod honorownym patronatem Burmistrza Miasta Chrzanowa. Organizatorami byli: Sołtys i Rada Sołecka w Plazie, MBP w Chrzanowie Filia w Płazie, Pasieka Kamionka - Jacek Chrząścik. Współorganizatorzy to: Urząd Miejski w Chrzanowie, Klub Sportowy "Tempo" Płaza, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, Grupa Obrzędowo- Śpiewacza ,"Płazianki", Ochotnicza Straż Pożarna w Płazie. Partnerami byli: Ochotnicza Straż Pożarna w Chrzanowie, Przedszkole Samorządowe w Płazie, Szkoła Podstawowa w Płazie, Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Płazie, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników i Sympatyków Środowiskowych Domów Samopomocy W Płazie.
Bogaty i ciekawy program, godni zaufania i zaangażowani współorganizatorzy i partnerzy oraz oczywiście gość specjalny: prof. dr. hab. n. farm. BOGDAN KĘDZIA z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, który przedstawił wykład ,,Działanie lecznicze produktów pszczelich oraz ich zastosowanie praktyczne"- to w dużym skrócie, to co działo się w piątek 29 września 2017 w ramach corocznego, regionalnego spotkania Święto Miodu w Płazie.
Część artystyczna to wzruszające występy dzieci z Przedszkola Samorządowego w Płazie, uczniów ze Szkoły Podstawowej oraz pensjonariuszy z Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Płazie i piękny recital w wykonaniu płazianki Ewy Jurkiewicz.
Wsparły nas oczywiście, jak co roku, nasze niezastąpione "Płazianki" z Grupy Śpiewaczo-Obrzędowej, kolejny raz gościliśmy też Męski Zespół Śpiewaczy "Bolęcanie".
W trakcie imprezy Zastępca Burmistrza Miasta Chrzanowa Jolanta Piecuch wraz z Dyrektorem chrzanowskiej biblioteki Anną Siewiorek, Sołtysem Płazy Stanisławem Czarnym i Jolantą Mazgaj, kierownikiem Filii w Płazie z dumą uhonorowali Państwa Elżbietę Hołderna- Kędzia oraz prof. Bogdana Kędzie pamiątkowymi medalami ,,Przyjaciel Płazy?". Jacek Chrząścik, nasz rodzimy pszczelarz, otrzymał puchar Prezesa Koła Pszczelarzy w Trzebini.
Podczas całego spotkania, dzięki współpracy z Fundacją DKMS, wszyscy chętni, obecni na naszym regionalnym miodowym święcie, mogli zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku.
Organizatorami Dwunastego Święta Miodu w Płazie byli: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Filia w Płazie, Szkoła Podstawowa w Płazie, Pasieka ?Kamionka?. Współorganizatorami: Grupa Śpiewaczo-Obrzędowa ?Płazianki?, zaś partnerami: Przedszkole Samorządowe w Płazie, Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Płazie, Fundacja DKMS ? Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska. Za objęcie całej imprezy honorowym patronatem serdecznie dziękujemy Burmistrzowi Miasta Chrzanowa Ryszardowi Kosowskiemu.
Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy na kolejne miodowe święto w Płazie!
Jedenaste Święto Miodu w Płazie zgromadziło licznie w sobotnie popołudnie 3 września 2016r. mieszkańców Płazy, amatorów miodu oraz miłośników dobrej zabawy. Organizatorem jedenastego Święta Miodu była Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Filia w Płazie, Urząd Miasta Chrzanów, Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Płazie, Sołtys i Rada Sołecka w Płazie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Płazie.
Od jedenastu lat impreza ta jest okazją do promowania nie tylko produktów pszczelich, ale całej kultury związanej z inspirującym motywem, czyli miodem, który jako tajemnicza, cenna substancja, mająca właściwości lecznicze, jest symbolem najwyższych wartości. O słodkich zaletach miodu wiedziano od najdawniejszych czasów. Wiedzą to również mieszkańcy Płazy!
Impreza ta jest niewątpliwie okazją to promowania naszego regionu. Od początku jej istnienia partnerem i współorganizatorem jest Pasieka "Kamionka" Pana Jacka Chrząścika, który jednocześnie jest wystawcą miodu i wszelkich pszczelich produktów. Z czasem wystawców przybywało, zgromadzili się również artyści ludowi, którzy chętnie w Płazie prezentują swoje rękodzieło. I tym razem wystawcy sprawili, że uczestnicy imprezy mogli cieszyć oczy pięknymi przedmiotami, stać się ich właścicielami oraz nabyć produkty pochodzenia pszczelego.
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Filia w Płazie przygotowywała tematyczne wystawy oraz stosowną literaturę popularno-naukową. W tym roku również w bibliotece można obejrzeć wystawę pt. "Pszczoły".
Na uwagę zasługuje mnogość wykonawców, którzy pokazali artystyczne umiejętności i, co istotne, reprezentowali różne grupy wiekowe. Występy artystyczne rozpoczęły nieocenione" Płazianki" czyli Panie z Grupy Śpiewaczo-Obrzędowej. Bardzo atrakcyjnie muzycznie i humorystycznie zabawiali nas Panowie "Bolęcanie". Nie zabrakło zespołu "Iskra" z Powiatowego Domu Pomocy Społecznej im. Adama Starzeńskiego w Płazie, zespołu "Wrzos" z Domu Pomocy Społecznej im. Helclów w Krakowie, którego mieszkaniec - Aleksander Kobyliński, założyciel grupy krakowskiej Andrusy, śpiewał piosenki o Krakowie. Piękne występy muzyczne i kabaretowe można było zobaczyć w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Płazie, zaś utalentowana wokalistka Ewa Pająk zachwyciła publiczność minirecitalem. Gośćmi specjalnymi tegorocznej imprezy byli artyści z góralskiego kabaretu TRUTEŃ.
Jedenaste Święto Miodu to impreza niezwykła, podczas której konsekwentnie od lat promowana jest kultura i tradycja lokalna.
Spotkanie miało charakter wyjątkowy, dlatego że uroczyście kończyło jubileusz Świąt Miodu, które to święta już od 10 lat wpisują się w działania biblioteki i środowiska Płazy.
Jubileuszowy rok rozpoczęliśmy spotkaniem z cyklu "Ciało i umysł", a nosiło ono tytuł "Bursztynowe lekarstwo z ula". Następnie podczas Gminnych Dożynek obchodziliśmy doroczne Święto Miodu, a w październiku dokonało się uroczyste podsumowanie naszych działań. Spotkanie rozpoczęło się przygotowaną prezentacją, która stanowi kronikę przebiegu Świąt Miodu w poszczególnych latach.
Przez te wszystkie lata towarzyszyła nam obecność życzliwych ludzi, którzy stanowią lokalne środowisko Płazy. Rozpoczęło się bardzo spontanicznie, ale pomysł się spodobał i przyjął. Było i uroczyście, i humorystycznie, imprezy odbywały się w różnych miejscach: w budynku biblioteki, w budynku szkoły, na stadionie sportowym w Płazie i w DPS w Płazie. Jedno jest pewne – nigdy nie było nudno!
Już teraz serdecznie zapraszamy Państwa na kolejne Święto Miodu w Płazie.
Już po raz dziewiąty Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Filia w Płazie przygotowała Święto Miodu. Tym razem nasze tradycyjne już, miodowe święto połączone zostało z jubileuszem 65-lecia Klubu Sportowego Tempo Płaza.
31 sierpnia 2013 na uroczystość, która odbyła się na terenie boiska sportowego w Płazie licznie przybyli przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele chrzanowskich i płaziańskich instytucji, pszczelarze, dawni i obecni sportowcy Płazy, "Plazianki" z Chrzanowskiego Stowarzyszenia Folklorystycznego, młodzież szkolna oraz czytelnicy biblioteki i mieszkańcy Płazy.
Wykłady nt. leczniczych i kosmetycznych właściwości produktów pszczelich, kulinaria, degustacje miodów i wypieków miodowych, to tylko niektóre punkty bogatego programu spotkania. Goście przybyli na miodowe i zarazem sportowe spotkanie mieli okazję skorzystać z wielu specjalnie przygotowanych atrakcji. Były występy artystyczne uczniów Publicznego Gimnazjum w Płazie oraz mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Płazie i Grupy Folklorystycznej Płazianki, był kiermasz rękodzieła, stoiska z miodami i ziołami oraz konkurs wiedzy o miodzie i rozgrywki sportowe. Wystąpił również gość specjalny: Franciszek Makuch, solista Opery i Operetki w Krakowie.
Na tę okazję Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Filia w Płazie przygotowała wystawy "Przez pola i łąki Ziemi Chrzanowskiej. Świat okiem przyrodnika" czyli bogactwo świata roślin i owadów oraz "65-lecie Klubu Sportowego Tempo Płaza" – prezentacja płaziańskiego klubu sportowego na przestrzeni minionych sześćdziesięciu pięciu lat... a na zakończenie zabawa taneczna, podczas której gości bawił DJ Damian Czerwonka.
Spotkanie zorganizowane zostało w ramach kampanii edukacyjnej Ziemia Chrzanowska – ekologiczna kraina królestwem pszczół, promującej ekologiczne walory gminy Chrzanów, ochronę przyrody i bioróżnorodności oraz zdrowy tryb życia.
29 września br. w pięknej, słonecznej scenerii parku Domu Pomocy Społecznej odbyło się Ósme Święto Miodu w Płazie. Tym razem połączone z Pożegnaniem Lata. Goście jak zwykle dopisali: mieliśmy przyjemność spotkać się zarówno z zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami Płazy. W ciągu kilku godzin przybyli na nasze tradycyjne już, regionalne święto, znaleźli coś i dla ducha i dla ciała...
Podczas uroczystego otwarcia podziwialiśmy występy dzieci z Przedszkola Samorządowego w Płazie - śpiewały, tańczyły i recytowały piękne wiersze. Młodzież z płaziańskiego Zespołu Szkół zaprezentowała program "Być kobietą", Panie ze Stowarzyszenia Folklorystycznego - piękne pieśni ludowe, a mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Płazie, świetnie ucharakteryzowani i przebrani (co można podziwiać na załączonych fotografiach...) zaprezentowali się... można powiedzieć "miodnie, kubusiowo i pszczółkowo".
Jeśli chodzi o to, co dla ciała: nie mogło zabraknąć naszych rodzimych pszczelarzy, którzy uczyli, jak wykorzystywać właściwości miodu i innych produktów pszczelich, nie tylko w celach zdrowotnych i kosmetycznych, ale także kulinarnych. Dla smakoszy "płynnego złota" przygotowano stoisko, na którym można było skosztować miodu, odżywczego napoju miodowo-cytrynowego i wyśmienitych wypieków miodowych. Wszystkich gości przybyłych na nasze ,"słodkie" święto częstowały miodowymi pierniczkami małe "pszczółki", a na chętnych do zwiedzania pięknego parku wokół Domu Pomocy Społecznej czekała bryczka.
Temu wszystkiemu towarzyszyły dwie piękne wystawy: przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną Chrzanowie Filię w Płazie "Życie leśnych łąk" (ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie) oraz poplenerowa wystawa prac STK In Gremio, powstałych podczas pleneru malarskiego w Płazie.
Dodatkowo goście mieli możliwość zakupu prezentowanych na kiermaszu prac plastycznych przygotowanych podczas terapii zajęciowej przez mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Płazie. Po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że nie ostatni w Święcie Miodu wzięła udział Pani Karolina Patla z z firmy Bio Ogrody Szkółka Roślin Ozdobnych w Wygiełzowie, która wprowadziła nas w świat roślin miododajnych, co miało swój dalszy ciąg już 2 października, podczas wykładu Pani Karoliny "Lecznicze właściwości ziół", przygotowanego przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, Filii w Płazie.
...piękna, słoneczna pogoda, urocza sceneria parku i niepowtarzalny klimat płaziańskiego VIII Święta Miodu... Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, współorganizatorom, artystom i wszystkim tym, którzy wsparli nas dobrym słowem i gestem! Zapraszamy do Płazy - już za rok, kolejne IX Święto Miodu.
W dniu 4 września na boisku Klubu Sportowego "Tempo" w Płazie odbyły się "VI Dożynki Powiatowe", "Festiwal Ziemniaków po Cabańsku" oraz organizowane już po raz siódmy "Święto Miodu w Płazie".
Organizatorzy postarali się, aby w to niedzielne popołudnie rodziny, które przybyły na spotkanie mogły ciekawie i pożytecznie spędzić czas. Przygotowano wiele ciekawych propozycji: mogliśmy podziwiać występy dzieci z Przedszkola Samorządowego w Płazie, ciekawe przedstawienie zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Płazie, gimnazjaliści zaprezentowali swoje talenty wokalne i kabaretowe, natomiast Miejska Biblioteka w Chrzanowie Filia w Płazie przygotowała wystawę plenerową "Zobacz jak tu pięknie... Płaza pędzlem i obiektywem."
Biesiadowanie umilała nam muzyka folklorystyczna i góralska, a także występ artystów opery i operetki w Krakowie. Natomiast pszczelarze uczyli, jak wykorzystywać właściwości miodu i innych produktów pszczelich nie tylko w celach kulinarnych, ale również zdrowotnych i kosmetycznych.
Na dzieci czekało wiele atrakcji, m.in. konkursy wiedzy przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie Filię w Płazie "Czy znasz to miejsce" oraz konkurs na temat wiedzy o miodzie "Miód żywi i leczy" i konkurs plastyczny przygotowany przez Dom Pomocy społecznej w Płazie. Dzieci mogły również korzystać z przygotowanej specjalnie dla nich zjeżdżalni, trampoliny i kul wodnych.
Można również było degustować ziemniaki pieczone i zakupić wyroby regionalne: miody, gliniane naczynia, obrazy i rzeźby. Pyszne, regionalne smakołyki dla głodnych i spragnionych zapewniła restauracja "Stare Mury" z Chrzanowa. Piękną scenografię i oprawę plastyczną wykonała Pani Barbara Starostka - Barycka. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna do której przygrywał zespół "Allados Trio" z Chrzanowa.
Monika Adamczyk
W dniu 26 września na boisku Klubu Sportowego ''Tempo'' w Płazie odbyło się Pożegnanie Lata z Folklorem oraz organizowane już po raz szósty Święto Miodu w Płazie, których organizatorami byli: Sołtys i Rada Solecka z Płazy, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Filia nr 6 w Płazie, Stowarzyszenie Folklorystyczne Grupa Śpiewacza "Płazianki'" oraz Pasieka ''Kamionka''.
Organizatorzy postarali się, aby w to niedzielne popołudnie rodziny, które przybyły na spotkanie mogły ciekawie i pożytecznie spędzić czas. Przygotowano wiele ciekawych propozycji: mogliśmy podziwiać występy dzieci z Przedszkola Samorządowego w Płazie, ciekawe przedstawienie Praca w ulu wre zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Płazie, natomiast płaziańskie gimnazjalistki - swoje umiejętności podczas prezentacji tańca nowoczesnego.
Biesiadowanie umilały nam pieśni śpiewane przez Panie ze Stowarzyszeń Folklorystycznych, natomiast pszczelarze uczyli, jak wykorzystywać właściwości miodu i innych produktów pszczelich nie tylko w celach kulinarnych, ale również zdrowotnych i kosmetycznych. Program artystyczny zakończył występ zespołu "Sarabanda'' z Domu Pomocy Społecznej w Płazie.W obszernym programie spotkania znalazło się również miejsce na jakże ciekawe pokazy sprawnościowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Płazie, pokaz udzielania pierwszej pomocy przez ratowników z Chrzanowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej.
Uczestnicy mieli także możliwość pomiaru poziomu cukru i ciśnienia tętniczego na stoisku ratownictwa medycznego.
Na dzieci czekało wiele atrakcji, m.in. konkurs wiedzy przygotowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie Filię nr 6 w Płazie oraz konkursy na najładniejsze kwiaty z bibuły i na najciekawszą interpretację pieśni ludowej, przygotowane przez Chrzanowskie Stowarzyszenie Folklorystyczne Grupę „Płazianki”. Odbyły się także kiermasze, dzieci korzystały z przygotowanej specjalnie dla nich zjeżdżalni, było malowanie małych, uśmiechniętych buziek.
Można również było degustować i zakupić wyroby regionalne: miody, gliniane naczynia, obrazy i rzeźby. Pyszne, regionalne smakołyki dla głodnych i spragnionych zapewniły dwie restauracje: Karczma „Swojskie jadło” z Trzebini oraz bar "Lipowiec". Piękną scenografię i oprawę plastyczną wykonała Pani Barbara Starostka - Barycka. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna do której przygrywał zespół "Lider Band'" z Libiąża.
Wszystkim serdecznie dziękujemy!
Jolanta Mazgaj, Monika Adamczyk
25 listopada 2009
Kolejne już piąte Święto Miodu tym razem odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii w Płazie.
W programie spotkania znalazły się występy: dzieci z Przedszkola Samorządowego w Płazie "Zatroskane pszczółki", chóru TRÓJTOLA działającego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Chrzanowie, pod kierunkiem Antoniny Wójcik oraz Stowarzyszenia Folklorystycznego Grupy Śpiewaczo - Obrzędowej Płazianki z przedstawieniem "Ja jestem syn pszczelarza".
Oprócz części artystycznej posłuchać można było także części bardziej technicznej m.in.: referatu Ryszarda Lasonia z Niesułowic "Pszczoła w życiu człowieka", referatu Tadeusza Fijołka z Dulowej "Życie miodem słodzone..." oraz wystąpienia Kazimierza Jędrysika i Jerzego Oczkowskiego.
Spotkaniu towarzyszyły kiermasze: rękodzieła ludowego "Galerii Drzewiej", produktów pszczelich i kosmetyków na bazie miodu oraz prac mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Płazie.
O degustację wypieków i napojów miodowych zadbały gospodynie z Grupy Płazianki.
7 września 2008
IV Święto Miodu w Płazie odbyło się w uzupełnieniu i połączeniu z Dożynkami Gminnymi.
Dożynkowo - miodowa impreza, ze względów organizacyjnych odbyła się na boisku sportowym w Płazie, gdzie tradycyjnie już podziwialiśmy występy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Płazie i Gimnazjum nr 5 w Płazie.
Swoje występy przedstawiły także Panie z okolicznych zespołów folklorystycznych oraz rodzimego Zespołu Folklorystycznego "Płazianki".
Główną z atrakcji okazał się konkurs na wieniec dożynkowy, w którym wygrały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Płazy. Tradycyjnie już kosztować było można miodowych specjałów oraz uczestniczyć w kiermaszu.
Imprezę zakończył wielki festyn pod gołym niebem.
26 października 2007
W trakcie miodowej biesiady odbywającej się na terenie Publicznego Gimnazjum nr 5 w Płazie podziwialiśmy: występ młodzieży z Publicznego Gimnazjum nr 5 w Płazie "Europa pod strzechą", występ Męskiego Zespołu Folklorystycznego "Bolęcanie", występ Stowarzyszenia Folklorystycznego z Płazy, a także wykład Profesora Bogdana Kędzia z Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich w Poznaniu dotyczący "Właściwości leczniczych produktów pszczelich".
Oprócz uczestnictwa w części artystyczno – naukowej biesiadnicy degustowali miodowe wypieki gospodyń płaziańskich, brali udział w miodowych konkursach z niespodziankami, a także kiermaszu w trakcie, którego kupić można było: miody i wyroby z wosku pszczelego Jacka Chrząścika, kosmetyki na bazie wosku pszczelego i propolisu "Korana", rzeźbę ludową z "Galerii Drzewiej" oraz prace mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Płazie.
1 grudnia 2006
Bogaci w doświadczenia z wcześniejszego Święta Miodu organizatorzy postanowili przenieść obchody na "większy" teren, organizując II Święto Miodu na sali gimnastycznej Publicznego Gimnazjum nr 5 w Płazie.
W programie obchodów znalazły się m.in.: występ dzieci z Przedszkola Samorządowego w Płazie - "W pasiece", występ uczniów Publicznego Gimnazjum nr 5 w Płazie "Pszczoła..., kwiat..., miłość...", występ grupy śpiewaczej z Płazy, prelekcja dyplomowanej kosmetyczki Kingi Wartalskiej dotycząca zbawiennych właściwości miodu na zdrowie i piękno, opowieść na temat pszczelich produktów prezentowana przez Jacka Chrząścika, Zygmunta Gładysa oraz Władysława Ortmana.
Świętujący uczestnicy mogli delektować się miodowymi specjałami, a także zakupić różnego rodzaju produkty pszczelarskie.
8 listopada 2005 roku
Obchody pierwszego święta miodu odbywały się w Bibliotece w Płazie. W trakcie imprezy można było posłuchać prezentacji na temat: "Ochrona bioróżnorodności w naszym regionie" przedstawionej przez Bogusławę Majchrowską - kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Chrzanowie, opowieści Prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego Jerzego Oczkowskiego na temat produktów pszczoły miodnej.
Dzięki uprzejmości Marzeny Bębenek i Grażyny Poznańskiej mogliśmy oglądać miodowy występ uczniów Publicznego Gimnazjum nr 5 w Płazie, a do degustacji miodowych specjałów zaprosiły Gospodynie z Płazy.
W trakcie imprezy można było także podziwiać, a nawet zakupić wyroby z miodu wytwarzane przez Zygmunta Gładysa i Jacka Chrząścika.