news menu leftnews menu right
Oferta edukacyjno - kulturalna w bibliotece w Płazie

Biblioteka w Płazie zaprasza wszystkich czytelników do skorzystania z bogatej oferty zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które będą się odbywały cyklicznie, tak by każdy przychodzący znalazł coś odpowiedniego dla siebie.

Więcej...
Strona główna Środowisko Zabytki przyrody
Zabytki przyrody

Tulipanowiec Amerykański
Liriodendron tulipifera L.
Pochodzi ze wschodnich terenów Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Do Europy sprowadzony w końcu XVII w. Do Polski (w tym do Płazy) pierwsze okazy trafiły pod koniec XVIII w.


Tulipanowiec w parku otaczającym pałac Starzeńskich


Może osiągnąć wysokość ponad 40 m. Wzrost dobry na glebach gliniastych i gliniasto-piaszczystych nad brzegami zbiorników wodnych i strumieni. Gatunek wybitnie światłolubny. Ozdobny przez jasną zieleń liści i posiadający duże zielono-żółte kwiaty podobne do tulipanów, skąd jego nazwa. Gatunek długowieczny, szybko rosnący. Tulipanowiec zdobiący Płazę ma obwód 264 cm.

Jesion Wyniosły
Fraxinus excelsior L.

W całej Europie szeroko rozpowszechniony i często sadzony jako drzewo parkowe lub ozdobne. Osiąga wysokość do 40 m. Wymaga gleb zasobnych i wilgotnych. Gatunek światłolubny, odporny na mróz i zanieczyszczenia atmosferyczne. Jesion jest drzewem długowiecznym, szybko rosnącym. Jesion wyniosły rosnący w Płazie ma obwód 428 cm.

Drzewa te, uznane za pomniki przyrody rosną w parku okalającym pałac Starzeńskich, w którym obecnie znajduje się Dom Pomocy Społecznej. Park jest dostępny dla wszystkich.

Lipa Szerokolistna
Tilia platyphyllos SCOP

Duże drzewo osiąga wysokość do 40 m, oraz objętość od 4 - 5 m. Przeważnie występuje pojedynczo, rzadko w zwartych skupieniach. Często sadzona jako drzewo parkowe i uliczne.

Jest dość wrażliwa na przymrozki i zanieczyszczenia powietrza pyłami i gazami, dlatego staje się coraz rzadsza. Może dożywać około 1000 lat.

Lipa Srebrzysta
Tilia tomentosa MOENCH

Drzewo dziko rosnące w południowo-wschodniej Europie i Azji Mniejszej - występuje tam jako gatunek lasotwórczy. Ze względu na swoją urodę jest już od prawie 200 lat bardzo chętnie sadzone jako drzewo ozdobne w parkach i przy ulicach. Ma bardzo piękne, jasno- lub złotożółte ubarwienie jesienne.

Drzewa te, uznane za pomniki przyrody rosną na placu przed "starym" Kościołem p. w. Podwyższenia Krzyża Św. w Płazie.

 


Słowa w Sieci

Polecamy

Miejska Bibliorwka Publiczna w Chrzanowie  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamyplaza24.eu 2010-2016

1755673