Środowisko
Położenie
Płaza położona jest w obrębie jednostki geomorfologicznej zwanej Blokiem Płazy. Blok Płazy to najbardziej na południowy – zachód wysunięta część Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej, a dokładniej jej południowego fragmentu zwanego Garbem Tęczyńskim.
Blok Płazy tworzy nieregularny wielokąt rozciągnięty ze wschodu na zachód (równoleżnikowo) na około 10 km. Szerokość Bloku (z północy na południe) wynosi około 5 km. Powierzchnia omawianego terenu ma około 50 km2, a długość granic sięga 35 km. Znaczną część obszaru Bloku Płazy stanowi Teńczyński Park Krajobrazowy, na terenie którego położone są: Rezerwat Przyrody Grodzisko oraz Rezerwat Przyrody Lipowiec.
Najwyższym punktem w obrębie Bloku Płazy jest Płaska Góra, położona kilkaset metrów na południowy-wschód od centrum Płazy Górnej.
Charakterystycznym elementem krajobrazu są tu liczne, stosunkowo głębokie, często stromościenne doliny. Dużo jest ich zwłaszcza w południowej części terenu. Największa wśród nich to dolina Płazanki.
Obecnie Płaza liczy około 3604 mieszkańców w tym 1862 kobiet, 1742 mężczyzn, młodzieży do lat 18 – 682.
Płaza jest malowniczą miejscowością powiatu chrzanowskiego w województwie małopolskim, zlokalizowaną na rozlicznych wzgórzach, z których roztaczają się piękne widoki: od strony północno-wschodniej na Puszczę Dulowską i Zamek Tenczyński, od strony południowej na dolinę Wisły, Beskidy, Tatry i Zamek Lipowiecki i od strony zachodniej na Kamieniołom skał wapiennych w Wapienniku.
W pobliżu Płazy znajdują się dwa prehistoryczne grodziska: Grodzisko Duże i Grodzisko Małe. Blok Płazy leży w dorzeczu Wisły, przez wieś przepływa rzeczka Płazianka, która swoje źródła ma u stóp Płaskiej Góry. Krajobraz Płazy jest urozmaicony: pola i łąki, lasy i zagajniki, wzniesienia i jary.