news menu leftnews menu right
Oferta edukacyjno - kulturalna w bibliotece w Płazie

Biblioteka w Płazie zaprasza wszystkich czytelników do skorzystania z bogatej oferty zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które będą się odbywały cyklicznie, tak by każdy przychodzący znalazł coś odpowiedniego dla siebie.

Więcej...
Strona główna Informacje Dom Pomocy Społecznej w Płazie
Dom Pomocy Społecznej w Płazie


Dom Pomocy Społecznej w Płazie


dyrektor:
mgr Kazimiera Żmudzińska
adres: ul. Wiosny Ludów 4, 32-552 Płaza
telefon:
DPS: 32 613-12-21
centrala: 32 613-12-91
dyrektor: 32 613-12-42

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
strona www: http://www.dpsplaza.plDom Pomocy Społecznej w Płazie
usytuowany jest w centrum wsi Płaza, mieści się w okazałym dworku z XVII wieku. Po II wojnie światowej dwór wraz z zabudowaniami gospodarczymi przejął resort rolnictwa i utworzył Technikum Rachunkowości Rolniczej. W 1953 r. Szkoła została zlikwidowana a obiekt stał się własnością Wydziału Pracy i Pomocy Społecznej Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie.

W 1954 r. zapadła decyzja by w dawnym pałacu zorganizować Zakład Specjalny dla Umysłowo Upośledzonych, Niezdolnych do Pracy Kobiet, który potem przekształcono w Dom Pomocy Społecznej. Zakład prowadzony był do 1997 r. przez siostry Szarytki ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo z Krakowa.

Od roku 1957 zakład intensywnie zaczęto modernizować. W późniejszych latach powstały dwa nowe pawilony mieszkalne: w 1981 r. pawilon B, a w latach 1994 - 1997 pawilon C, gdzie mieści się również kaplica dla mieszkańców Domu.

W roku 1966 Dyrektorem został mgr Roman Mańkowski. Efektem jego przedsięwzięć było zdecydowane polepszenie warunków bytowych mieszkańców. Gabinet lekarski został wyposażony w niezbędny sprzęt medyczny a Dom wzbogacił się o gabinet dentystyczny i aptekę. Ponadto zakład otwarto, co stwarzało mieszkańcom możliwość kontaktowania się z miejscowym środowiskiem. Dyrektor podjął decyzję o sprowadzeniu do zakładu mężczyzn. Potem zaczęto organizować wczasy nad morzem i w górach, wycieczki krajoznawcze, wyjazdy do teatru, kina, utworzono własny zespół artystyczny, zorganizowano prowadzenie rehabilitacji leczniczej.

W 2002 r., po tragicznej śmierci mgr Romana Mańkowskiego, funkcję dyrektora Domu objęła mgr Kazimiera Żmudzińska, z zamierzeniem przekształcenia tego miejsca w prawdziwy Dom dla mieszkańców. Obecnie DPS jest nastawiony na aktywizację podopiecznych, organizowanie i wdrażanie różnych form terapii zajęciowej.


 

Słowa w Sieci

Polecamy

Miejska Bibliorwka Publiczna w Chrzanowie  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamyplaza24.eu 2010-2016

1658690