news menu leftnews menu right
Oferta edukacyjno - kulturalna w bibliotece w Płazie

Biblioteka w Płazie zaprasza wszystkich czytelników do skorzystania z bogatej oferty zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które będą się odbywały cyklicznie, tak by każdy przychodzący znalazł coś odpowiedniego dla siebie.

Więcej...
Strona główna
Wszechnica Chrzanowska - 02.03.2017 - relacja

W dniu 2 marca 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie odbyła się kolejna Wszechnica Chrzanowska, zorganizowana w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas wykładu została przybliżona postać ks. Władysława Gurgacza – jezuity, który w latach 1948-1949 związał się z oddziałem zbrojnym antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.

W lipcu 1949 został aresztowany przez UB, a następnie w procesie pokazowym w sierpniu 1949 skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano przez rozstrzelanie w wiezieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Ksiądz Gurgacz nie skorzystał z prawa łaski ani możliwości ucieczki i ocalenia życia, ponieważ chciał pozostać z tymi, którzy mieli odwagę przeciwstawić się komunistycznym rządom.

O historii kapelana Żołnierzy Wyklętych w ciekawy sposób opowiedziała słuchaczom Pani Roksana Szczypta-Szczęch – z zawodu historyk, a od 2007 roku pracownik Oddziału IPN w Krakowie. Jest autorką i współautorką monografii, edycji źródłowych oraz artykułów o tematyce represji stosowanych przez komunistyczną władzę wobec Kościoła katolickiego w latach 1944-1990, a w szczególności aparatu bezpieczeństwa.

W badaniach naukowych zajmuje się problematyką funkcjonowania policji politycznej w systemie totalitarnym, w tym wyodrębnionej i działającej wewnątrz niej partii komunistycznej. Podczas spotkania można było dowiedzieć się wielu faktów historycznych, zadać pytania dotyczące księdza oraz samych Żołnierzy Wyklętych oraz obejrzeć prezentację multimedialną z archiwalnymi zdjęciami. Pani Roksana polecała także ciekawe pozycje książkowe dotyczące kapelana Polski Podziemnej. Serdecznie dziękujemy za cenną lekcję historii oraz zapraszamy na kolejne spotkania Wszechnicy Chrzanowskiej. Najbliższe już 8 marca!


Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej.

 

Słowa w Sieci

Polecamy

Miejska Bibliorwka Publiczna w Chrzanowie  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamyplaza24.eu 2010-2016

1618676