news menu leftnews menu right
Oferta edukacyjno - kulturalna w bibliotece w Płazie

Biblioteka w Płazie zaprasza wszystkich czytelników do skorzystania z bogatej oferty zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które będą się odbywały cyklicznie, tak by każdy przychodzący znalazł coś odpowiedniego dla siebie.

Więcej...
Strona główna
Fotografia z przedstawienia w rocznicę śmierci Adama Mickiewicza nagrodzona przez Ośrodek KARTA

W konkursie ogłoszonym przez Ośrodek KARTA wśród bibliotek tworzących Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie znalazła się wśród zwycięzców. Zdjęcia, które wygrały będą prezentowane w czasopiśmie KARTA oraz na banerach promujących projekt CATL.

Przy wyborze najlepszych zdjęć brane były pod uwagę: atrakcyjność wizualna oraz wartość historyczna zdjęcia, a także jakość skanowania.


Nagrodzone zdjęcie:


Zdjęcie z Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej udostępnił Stanisław Garlicki


Przedstawienie miało miejsce nie w Wapienniku, ale w Płazie. Wiąże się z ciekawą historią Domu Ludowego przy. ul. Wita Stwosza.


Fotografię wykonano w 1955. Autor nieznany. Widzimy na niej wykonawców przedstawienia z okazji setnej rocznicy śmierci Adama Mickiewicza. Przedstawienie miało miejsce w tzw. Domu Ludowym w miejscowości Płaza pod Chrzanowem w województwie małopolskim. Aktorzy-amatorzy pochodzili z miejscowej szkoły podstawowej z V i VI klasy. Odgrywano fragmenty Pana Tadeusza, Panią Twardowską i inne utwory. Śpiewano także pieśni do słów poety i tańczono poloneza. Część aktorów ma stroje stylizowane na czasy współczesne poecie: ułan (Tadeusz), dziewczyna w czepku (pani Twardowska). Chłopiec u dołu fotografii przebrany jest za diabła z "Pani Twardowskiej". Zadbano także o dekorację i portret Mickiewicza z datami życia. Po lewej stronie stoi nauczyciel matematyki – pan Kołodziej, który przygrywał na skrzypcach i uczył śpiewu. Prowadził także chór w szkole. Obok niego jego żona – polonistka. Oboje przygotowywali przedstawienie. Pan po prawej stronie fotografii to kierownik szkoły – Porębski.
Budynek, w którym obywało się przedstawienie pełnił rolę domu kultury. Tutaj wyświetlano filmy kina objazdowego na pocz. lat 50. Mieszkańcy wspominają radziecki film "Świat się śmieje" z 1934 r.  i różne inne, najczęściej przygodowe. Przez cały rok odbywały się zabawy, huczne sylwestry, akademie (np. na 1 maja), występowały dzieci ze szkoły podstawowej. Starsze dziewczyny śpiewały piosenki przy akompaniamencie Franciszka Makucha – syna organisty z Płazy – późniejszego śpiewaka operetki w Krakowie.


Spisał Stanisław Garlicki na podstawie wspomnień Haliny Sokolowskiej z Płazy


Poniżej prezentujemy wszystkie zwycięskie zdjęcia:


Biblioteka w nagrodę poza reklamą otrzymała drobne upominki wydawnicze.

Wszystkich, którzy w swoich domowych archiwach mają zdjęcia, dokumenty, pamiętniki, listy itp. i chcieliby się podzielić z innymi prosimy o kontakt z Działem Informacji Regionalnej MBP w Chrzanowie, tel 32 763 27 48. Więcej o projekcie Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej Ziemi Chrzanowskiej.

 

Słowa w Sieci

Polecamy

Miejska Bibliorwka Publiczna w Chrzanowie  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamyplaza24.eu 2010-2016

1638352