W ostatni weekend Płazę odwiedziło prawie 1900 turystów. Przyjechali, niekiedy z daleka, żeby w ramach XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego – Wejdź na szlak podziwiać Pałac Starzeńskich w Płazie, w którym obecnie mieści się Dom Pomocy Społecznej. Pałac prezentowany był na trasie Dwory Małopolski.
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego organizuje na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Do współorganizowania zaprosił Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miejski w Chrzanowie. Z ramienia Urzędu Miejskiego akcję zwiedzania koordynowała Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie.
Przewodnik Mirosława Garlicka oprowadza turystów.
Turystów po Pałacu i otaczającym terenie oprowadzali przewodnicy-wolontariusze: - Grażyna Poznańska, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół w Płazie. Autorka pracy o imionach w księgach parafialnych Płazy. Razem z młodzieżą zbierała informacje o lokalnych nazwach terenowych.
- Mirosława Garlicka, Płazianka przez małżeństwo, razem z mężem prowadzi prywatne Muzeum Życia Codziennego 1939-1959. Jest wolontariuszką w projekcie Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej Ziemi Chrzanowskiej, nagrywa relacje świadków historii, zbiera materiały z ich domowych archiwów.
- Stefan Lema, lokalny rzeźbiarz i pasjonat historii lokalnej. Współtwórca Księgi Multimedialnej Płazy Słowa w Sieci. Od wielu lat interesuje się twórczością Jędrzeja Wowry i propaguje jego sylwetkę wśród mieszkańców powiatu chrzanowskiego występując na lokalnych wernisażach i Wszechnicy Chrzanowskiej.
- Stanisław Garlicki, w Płazie mieszka od urodzenia. Uczy historii w krakowskim V Liceum Ogólnokształcącym. Razem z żona prowadzi prywatne Muzeum Życia Codziennego 1939-1959. Obecnie zbiera informacje o Wapienniku do monografii osiedla.
- Natalia Jaworek, Płazianka, absolwentka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, interesuje się historią Płazy. Zamierza napisać pracę o Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Płazie.
- Dołączyła do mieszkańców Płazy i oprowadzała po Pałacu chrzanowianka Mirosława Starzycka z Działu Informacji Regionalnej Biblioteki w Chrzanowie.
Przed Pałacem na 5 planszach była zaprezentowana historia tego miejsca, w Pałacu można było obejrzeć prezentację zdjęć archiwalnych udostępnionych przez Muzeum w Chrzanowie oraz ze zbiorów Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej Ziemi Chrzanowskiej Biblioteki w Chrzanowie udostępnionych przez Zespół Szkół w Płazie i mieszkańców sołectwa. Zwiedzający zaraz za bramą otrzymywali bezpłatne foldery promocyjne z prowadzonego przez Bibliotekę Punktu Informacji Turystycznej. Małopolski Instytut Kultury z Krakowa rozdawał specjalnie XV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego przygotowaną książkę Katarzyny Kobylarczyk Wejdź na szlak!, jeden artykuł pod tytułem: W tajemniczym ogrodzie opisywał Pałac Starzeńskich i jego mieszkańców.
Na wszystkich czekały: warsztaty wikliniarskie, pokaz pracy kowala w kuźni dworskiej, przejażdżki konne oraz kiermasz i regionalne potrawy w plenerowej restauracji.
Przewodnik Grażyna Poznańska z grupą ogląda pokaz wikliniarski.
Dodatkowymi atrakcjami, które zostały przygotowane dla turystów były: Wycieczka geologiczna z Markiem Szuwarzyńskim, Wycieczka rowerowa organizowana przez Stowarzyszenia Chrzanowskich Cyklistów, Wystawa plenerowa Stowarzyszenia Twórców Kultury In Gremio, Oraz przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie. Filię w Płazie - zwiedzanie zabytkowego Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Płazie.
W celu dobrej organizacji wydarzenia ze wszystkich instytucji zostali wyznaczeni pracownicy odpowiedzialni za jego realizację. Zespół koordynatorów tworzyli: Z Domu Pomocy Społecznej w Płazie: Renata Bartnik i Irena Datoń, Z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie: Małgorzata Zbroszczyk, Ze Starostwa Powiatowego w Chrzanowie: Julita Kośka.
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie serdecznie dziękuje za współpracę wszystkim zaangażowanym w realizację powyższego przedsięwzięcia a szczególnie: Organizatorowi: Małopolskiemu Instytutowi Kultury w Krakowie, współorganizatorom Urzędowi Miejskiemu w Chrzanowie i Starostwu Powiatowemu w Chrzanowie, gospodarzowi: Domowi Pomocy Społecznej w Płazie, partnerom: Sołtysowi i Radzie Sołeckiej Płazy, Ochotniczej Straży Pożarnej w Płazie, Zespołowi Szkół w Płazie, Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Płazie, STK In Gremio oraz Stowarzyszeniu Chrzanowskich Cyklistów. |