news menu leftnews menu right
Oferta edukacyjno - kulturalna w bibliotece w Płazie

Biblioteka w Płazie zaprasza wszystkich czytelników do skorzystania z bogatej oferty zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które będą się odbywały cyklicznie, tak by każdy przychodzący znalazł coś odpowiedniego dla siebie.

Więcej...
Strona główna
"50 Villages" w Płazie

Pochodzący z Wenezueli tancerz wędrowny David Zambrano mieszkający na stałe w Amsterdamie, jest twórcą techniki tańca "Flying-Low". Artysta postanowił w szczególny sposób uczcić swoje 50. urodziny. Wraz ze swoimi uczniami, poznanymi w Mozambiku, Horaciem Macuacua i Edivaldem Ernestem, postanowił w ramach projektu "50 Villages" odwiedzić w ciągu roku 50 wsi i miasteczek na całym świecie i wystąpić tam dla ich mieszkańców tańcząc na ulicach, w parkach, na placach.


David Zambrano w Bibliotece
fot. Monika Adamczyk, lipiec 2010
Od lewej Anja Hitzenberger, znana fotograf na stałe mieszkająca w Nowym Jorku, która dokumentuje trasę 50 villages, David Zambrano i sołtys Leszek Kowalski w Bibliotece w Płazie.


W Małopolsce tancerze wystąpią w pięciu wsiach i trzech małych miastach, koordynatorem trasy jest Małopolski Instytut Kultury. Nie będą to jednak występy na scenie, zapowiadane plakatami i drukowymi zaproszeniami. Tancerze chcą zaskoczyć swoją publiczność: zatańczą na podwórkach, na placu zabaw, w parku i na rynku oraz na pustyni (Błędowskiej). Wszędzie tam gdzie wystąpią, artyści liczą na swoistą „wymianę darów” z publicznością. Za taniec należy się nauka jakiejś umiejętności: może to być gotowanie lokalnej potrawy, wyrób papierowych kwiatów czy tańczenie krakowiaka.

Po Małopolskich miejscowościach tancerze będą podróżować od 24 do 30 lipca. Odwiedzą po kolei: Kamienicę (pow. limanowski), Krzeszowice (pow. krakowski), Brzeszcze (pow. oświęcimski), Płazę (pow. chrzanowski) oraz Wolbrom, Klucze i Chechło (pow. olkuski) a także Łuczanowice (miasto Kraków).

David Zambrano w Kostaryce
fot. Anja Hitzenberger, 2010
Przed podróżą do Polski David Zambrano wraz z Horacio Macuacua i Edivaldo Ernesto odwiedzili Kostarykę, Senegal i Koreę Południową. Na zdjęciu David tańczy dla mieszkańców Kostaryki.


27 lipca 2010 r. tancerze występowali w Płazie. Z powodu deszczu cała impreza została przeniesiona z boiska Klubu Sportowego Tempo do sali gimnastycznej Zespołu Szkół. Mieszkańcy licznie stawili się, aby podziwiać niezwykłe umiejętności artystów. Panie z Grupy Obrzędowo-Śpiewaczej Płazianki powitały miłych gości po staropolsku chlebem i solą. Panie pokazały jak przygotowuje się regionalną potrawę - pieczone ziemniaki. Artysta był zaskoczony mnogością składników i tym, że garnek trzeba wypełnić aż po brzegi. Interesowały go też dodawane przyprawy, zwłaszcza zielona pietruszka, którą bardzo lubi.

Przyszedł czas na występy. Tancerze na te okazję ubierają kolorowe i niekonwencjonalne stroje. Pierwszy przed publicznością zatańczył solenizant David Zambrano, potem 32-letni Horacio i 23-letni Edivaldo.

Przyśpiewki ludowe gospodyń rozbawiły artystów, a następnie wszyscy  zatańczyli razem z zespołem pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Płazie Sarabanda.

''50 Villages''
''50 Villages''David Zambrano został powitany staropolskim zwyczajem chlebnem i solą przez Płazianki w strojach ludowych, fot. Małgorzata Zbroszczyk, 27.07.2010
''50 Villages''
''50 Villages''
''50 Villages''
''50 Villages''
''50 Villages''
''50 Villages''
''50 Villages''
''50 Villages''
''50 Villages''
''50 Villages''
''50 Villages''
''50 Villages''
''50 Villages''
''50 Villages''
''50 Villages''


Po występach każdy mógł porozmawiać z tancerzami. Imprezę uświetniły stoiska z miodem Jacka Chrząścika, rzeźbą regionalną Galerii Drzewiej i wikliną Jana Gaździka.

Zobacz reportaż z wizyty Davida Zambrano w Bibliotece w Płazie.

Zobacz reportaż z występów.

 

Słowa w Sieci

Polecamy

Miejska Bibliorwka Publiczna w Chrzanowie



  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy



plaza24.eu 2010-2016

1638340