news menu leftnews menu right
Oferta edukacyjno - kulturalna w bibliotece w Płazie

Biblioteka w Płazie zaprasza wszystkich czytelników do skorzystania z bogatej oferty zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które będą się odbywały cyklicznie, tak by każdy przychodzący znalazł coś odpowiedniego dla siebie.

Więcej...
Strona główna Imprezy cykliczne Palmy wielkanocne w Bibliotece
Palmy wielkanocne w Bibliotece

Gospodynie ze Stowarzyszenia Folklorystycznego z Płazy pielęgnują tradycje i chronią zwyczaje przed zapomnieniem.  Co roku spotykają się z dziećmi i młodzieżą opowiadając o zwyczajach mieszkańców naszej wsi. W okresie przed Wielkanocą uczą wyplatania palm. Palmy wielkanocne święci się w Niedzielę Palmową na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy.


Palma powinna być wypleciona z gałązek leszczyny, wierzbowych, sosny tureckiej, cyprysu, jałowca, borowiny i sitowia zwanego przez gospodynie palmą. Sitowie stanowi główny trzon robienia palmy i dopiero na nim oplata się pozostałe gałązki. Obecnie ubarwia się palmy kwiatami z kolorowej bibuły. Płazieńskie palmy mimo ozdób powinny być mniej kolorowe od najbardziej popularnych obecnie w Polsce palm wileńskich.

Po święceniu w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą palmę wiesza się przy drzwiach od strony pola. Ma ona chronić dom i jego mieszkańców przed nieszczęściami. Niektóre panie pamiętają jeszcze zwyczaj omiatania palmą zwierząt domowych, szczególnie krów. Dzięki temu zabiegowi zwierzęta dobrze się chowały a krowy dawały dużo mleka. Gospodarze wychodzili także omiatać pola uprawne, aby zapewnić dobre zbiory.

Stanisław Polaczek w 1914 roku pisał: "Do izby palmy nie wnoszą , bo by muchy za nią szły, lecz dla ochrony od piorunów zatykają do szczytu domu (Płaza).

Panie ze Stowarzyszenia Folklorystycznego z Płazy już po raz szósty uczestniczyły w Regionalnych Warsztatach Wielkanocnych. Pomysł zorganizowania warsztatów narodził się podczas lekcji bibliotecznej, w czasie której uczniowie wykazali duże zainteresowanie dawnymi wiejskimi zwyczajami.

Pełną relację z ostatnich warsztatów można przeczytać na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, w artykule Wyplatanie palm wielkanocnych.


 

Słowa w Sieci

Polecamy

Miejska Bibliorwka Publiczna w Chrzanowie  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamy
  • Polecamyplaza24.eu 2010-2016

1755666